שלומי סרנגה - זמר יווני ישראלי

זמר. יוצר. שגריר ואוונגרד המוזיקה היוונית בישראל.

שלומי סרנגה, הזמר היווני – ישראלי המצליח בישראל, חתום על קריירה עשירה בארץ ובחו"ל. מעל 20 שנה על הבמה ומאחוריו אלבומים מצליחים ומכירות של למעלה מ- 2 מיליון עותקים. סרנגה הוא האחראי לפריחה המחודשת של הזמר היווני בישראל ולכניסתו המחודשת של הזרם היווני למיינסטרים הישראלי. לצד קריירה מצליחה בישראל, מופיע סרנגה ברחבי יוון וכן, בפסטיבלים גדולים בעולם ואירועים ממלכתיים חשובים.

ביוגרפיה

שלומי סרנגה נולד וגדל בשכונת הטייסים בתל אביב, לאב יליד ספרד ולאם ילידת הארץ (הוריה יוצאי בולגריה). אביו, איזידור סרנגה, אשר בנוסף להיותו איש עסקים, כבר בתחילת שנות השישים היה כאמרגן חובב לזמרים צעירים בז'אנר המוזיקה היוונית בארץ ותמיד היה מעודכן במוזיקה היוונית העכשווית. הוא הכיר היטב את מיטב הזמרים היוונים ומועדוני הזמר היוונים הראשונים (מועדון אריאנה המיתולוגי ביפו).

שלומי סרנגה ינק את המוסיקה היוונית מהבית עוד בילדותו. שאביו נפטר ושלומי בן 15 בלבד, דבק בשלומי החיידק היווני והוא החל נובר ב"חומרים" הישנים והטובים שהיו בביתו כדי לשמר את המורשת.

במהלך שירותו הצבאי של סרנגה, דודו של שלומי, סמי סרנגה, שהיה באותה עת קלידן יווני ידוע בדורו, לקח את שלומי תחת חסותו המוזיקלית, לימד אותו לנגן באורגן, וסייע לו להתחבר לתעשיית הזמר היווני בארץ. 

סרנגה החל את הקריירה העצמאית שלו והקליט אלבומים יוונים:

ב- 1995 הוציא את אלבום האולפן הראשון שלו – "מוזיקה יוונית ברמה אחרת".

ב- 1996 הוציא את האלבום "ניחוח יווני". 

ב- 1998 הוציא את האלבום "שלומי סרנגה שר קזנג'ידיס".

ב- 2001 הוציא את האלבום "חגיגה יוונית עם שלומי סרנגה".

את כניסתו של סרנגה ל"מיינסטרים" של המוזיקה הישראלית, ניתן לייחס בעיקר לאלבומו המצליח "חגיגה יוונית" שהוציא בשנת 2001, אלבום שמכר כ- 200 אלף עותקים, וזכה למעמד של אלבום פלטינה כפול.

ב- 2002 הוציא אלבום כפול – "שלומי סרנגה בהופעה חיה". 

הקריירה של סרנגה כוללת תקופת שהות ארוכה ביוון, שם היה מופיע מדי ערב במועדונים היוקרתיים ברחבי יוון. הפריצה הגדולה הראשונה שלו הייתה עבודתו כ"זמר הבית" במועדון הלילה האתונאי – "חבית הזהב".  סרנגה התגורר באתונה במשך כשנה, ספג את האותנטיות והתרבות היוונית וצבר פופולריות רבה בקרב העם היווני, בין השאר בשל הדמיון הגדול בין קולו של סרנגה לקולו של הזמר היווני האגדי הנודע סטליוס קזנג'ידיס. 

במפגש נדיר, בטרם מותו של קזנג'ידיס, הספיק להכתיר את שלומי סרנגה ליורשו.

ב- 2003 הקליט סרנגה אלבום מקורי ביוונית, "מיה ורדיה סטין את'ינס" – האלבום הוקלט באתונה  ובו ניתן למצוא דואט עם הזמרת היוונייה פיצה פפדופולו.

כשחזר לארץ, המשיך סרנגה בקריירה עצמאית בתחום הזמר היווני והוציא אלבומים נוספים ביוונית.

שירו הראשון המושמע ביותר של סרנגה הוא הסינגל "חלום מתוק", אותו ביצע ביחד עם מושיק עפיה בשנת 2003, על פי הלהיט היווני "פוסומוליפי".

כמעט כל שיריו של שלומי סרנגה בוצעו בשפה היוונית. בין שיריו הבולטים בעברית נמנים: "הזמן הישן" – שיר הנושא של אלבומו "הזמן הישן", שיצא בשנת 2004, נכתב על ידי יוסי גיספן והולחן יהודה פוליקר; הדואט "נערה מהצפון" עם יזהר אשדות, שהוקלט במסגרת תוכנית הטלוויזיה "מפגשיר" בערוץ מוסיקה 24; וגרסת הכיסוי לשירה של חוה אלברשטיין "את תלכי בשדה", שהוקלטה עבור האלבום הראשון של שלומי סרנגה בעברית, אך ראתה אור בסופו של דבר בפרויקט "עבודה עברית". 

בשנת 2009 הוציא סרנגה את האלבום "מונו", שחצי משיריו היו בעברית. מהאלבום התפרסמו השירים "מונו", שזכה להיות השיר המושמע ביותר בשנת 2009, "מקום אחר" והדואט "עוד יום יבוא" עם זוהר ארגוב, שהוקלט כאשר סרנגה שר ביוונית והקטעים שבהם זוהר שר מוקלטים מסקיצות ישנות של השיר. האלבום הגיע למעמד אלבום זהב תוך זמן קצר.

בשנת 2011 הוציא סרנגה את אלבומו התשיעי "לא עזבתי מעולם" שכלל את הלהיטים: "כל הנשים יפות", "טאבה טומבה", "גלו לו", "לא עזבתי מעולם" ו"זה רק נדמה לך".

בשנת 2015 הוציא את אלבומו – "שלומי סרנגה", ה- 10 במספר, המאגד בתוכו תמהיל מוזיקלי משובח ומגוון הכולל בתוכו לראשונה שירים מקוריים, שכתב והלחין סרנגה בעצמו. האלבום כלל שירים בעברית וביוונית בהן: "סודות", "אלה", "לא יכול לישון", "מה היה לי", גרסת כיסוי לשירו של גדול זמרי יוון סטליוס קזנג'ידיס,  "ברחוב החמלה", "אהביני", גרסת כיסוי מפתיעה לשיר LOVE ME TENDER"" של אלביס פרסלי, "למה לא עכשיו", דואט עם הראפר טונה, "פה זה קורה לי", שלווה בווידאו קליפ אנימציה מיוחד בבימויו של סרנגה, בו הוא נראה יחד עם להקתו בהופעה ראשונה בחלל, "סוקראטס", קאבר לשיר היווני מאירוויזיון 1979 ועוד. אלבום שהבליט את יכולותיו של סרנגה לרגש ולשמח בזכות קולו העמוק!

בשנת 2018 הוציא את האלבום "מיסירלו", אלבום אולפן שחצי משיריו בעברית וחצי משיריו ביוונית ובמקביל הדהים סרנגה את עולם התרבות הישראלי עם המופע "בעקבות האגדה סטליוס קזנג'ידיס", שעלה בבכורה עולמית בפסטיבל ישראל והביא לראשונה למרכז הבמה את סיפורו המרתק של גדול זמרי יוון, סטליוס קזנג'ידיס, שנחשב לנכס החשוב ביותר בתרבות היוונית.

בימים אלה, עובד סרנגה על אלבום אולפן חדש, ממשיך בסיבוב הופעות ברחבי הארץ עם המופע המצליח "חגיגה עם סרנגה", מופע יווני – ישראלי שמח, שהפך במהרה לתופעה תרבותית ייחודית בקרב הקהל ועם המופע "בעקבות האגדה סטליוס קזנג'ידיס", המוצג בהיכלי התרבות ברחבי הארץ.

דיסקוגרפיה

דילוג לתוכן